Švestková ulice, 508 01 Hořice
608371201
monika@lisakovodoupe.com

Rámcový plán 2019/2020

Rámcový plán 2019/2020

Rok 2019/2020 je rokem SKŘÍTKŮ A VÍL, kteří budou děti celým rokem napříč tématy provázet.

Necháváme se inspirovat přírodními cykly, a proto je naše základní dělení roku přirozeně rozčleněno do 4 období – jaro, léto, podzim, zima. Každé roční období má přiřazen jeden přírodní živel. Každému období v roce náleží 3 kalendářní měsíce.

ZÁŘÍ: AHOJ KAMARÁDI – září je věnováno seznamování se, zvykání si na školku, tématu přátelství, ale také neshod a jak se s nimi vyrovnat, aby nikdo nebyl vítězem, ani poraženým a v neposlední řadě také pravidlům, které dávají řád a rytmus.

ŘÍJEN: PODZIMNÍ KRÁLOVSTVÍ – stromoví skřítci nás provedou změnami v přírodě, budeme vnímat přírodu všemi smysly, pozorovat měnící se barvy, učit se míchat barvy, ochutnáme plody podzimu a začneme se také připravovat na zimu sběrem. Pomáhat nám budou opět naši kamarádi skřítkové a víly.

LISTOPAD: CO PŘINÁŠÍŠ PODZIME? – Vítr a meluzína, lezou nám do komína. Už začíná zima, přituhuje, možná přijede i Martin na bílém koni. Možná o tom budou vědět něco lesní skřítkové. Zeptáme se jich. A když ne, podíváme se do kaluží, protože každý ví, že kaluž je kouzelné zrcadlo.

PROSINEC: ČAS TAJEMNÉHO OČEKÁVÁNÍ – Budeme se věnovat hlavně přípravě vánoční slavnosti a představení pro rodiče, inspirováni českými zvyky a tradicemi. Upečeme si v nové hliněné peci cukroví, potkáme Mikuláše s andělem a hlavně se budeme těšit na Vánoce.

LEDEN: POD BÍLOU PEŘINKOU – Zeptáme se skřítků, co dělají zvířátka v zimě. Kam se schovávají? Možná nám pomohou stopy ve sněhu. Kdopak tudy asi šel? A kam? A co ptáčci? Víly určitě poradí, jak se o ně v zimě postarat.

ÚNOR: SVĚT KOLEM NÁS – Chodí víly a skřítkové také do práce jako máma a táta? Hádej, čím jsem? Profese a řemesla je to, co nás bude v únoru zajímat.

BŘEZEN: JARO ŤUKÁ NA VRÁTKA – Celí natěšení už budeme volat sluníčko a vítat jaro, aby k nám co nevidět přišlo. Rozloučíme se s paní Zimou a všem mláďátkům popřejeme dobrý start do života. A co víly a skřítkové? Jak se daří jejich potomkům?

DUBEN: MATKO ZEMĚ, TVÁ SÍLA JE VE MNE – Duben jako tradičně budeme věnovat přípravám Dne Země, slavnosti, která přiláká širokou veřejnost k oslavám matičky Země. A co budou dělat víly a skřítkové? Je potřeba věnovat se zemině pro budoucí pěstování semínek a rostlinek na naší zahrádce. Snad nás v tom nenechají samotné.

KVĚTEN: MAMINČINA NÁRUČ, TATÍNKOVO OBJETÍ – Blíží se den maminek. Každý skřítek ví, že má nejen maminku, ale také tatínka. My společně s nimi letos připravíme překvapení pro oba a budeme si u toho povídat, co znamená domov, kdo je naše rodina a kam až sahají naše kořeny.

ČERVEN: CO NA NÁS VOLÁ, KAPIČKA JÓHA? – Voda, živá voda! Proč se naší planetě říká modrá planeta? A proč je voda tak důležitá? Skřítkové se zeptají kapičky Jóhy a ta jim bude vyprávět.

ČERVENEC A SRPEN: PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY – těšíme se na prázdniny a na zážitky na táborech 🙂